Solana představila mobilní telefon Saga

  Nezařazené

Tým společnosti Solana Labs představil mobilní telefon Saga, který pojede na operačním systému Android. Slibuje si od něj vstup do oblasti telekomunikací. Oznámení smartphonu doprovázelo i odhalení software Solana Stack pro Android.

Podle Anatolije Jakovenka, generálního ředitele společnosti Solana Labs, je Saga postavena na výhodách Web3. Telefon nabídne uživatelům přístup k decentralizovaným aplikacím (dApps), mobilní obchod pro produkty dApps a také tržiště NFT.

Jakovenko také uvedl, že obchod pro decentralizované aplikace bude mít nulové poplatky. Cílem Solana Labs je také poskytnout komunitě možnost podílet se na řízení sítě.

Kromě toho je Solana Mobile Stack klíčovým nástrojem při vývoji a návrhu aplikací pro Android v síti.

Jakovenko poznamenal, že vývojáři byli dříve omezováni ve vytváření plnohodnotných decentralizovaných aplikací pro mobilní telefony. Důvodem je, že současné obchody s aplikacemi (například Google Play, Apple Store atd.) si vybírají koho do svého obchodu pustí (takzvaný gatekeeper model). Vývojáři tak musí spoléhat hlavně na přístup přes internetový prohlížeč.

Za zmínku také jistě stojí různá regionální omezení. Příchod Solana Mobile Stack otvírá úplně nové možnosti pro dApps na ekosystému Solana. Navíc s bezpečnými a snadno ovladatelnými funkcemi pro Web3.

Sam Bankman-Fried, zakladatel společnosti FTX, k poslednímu kroku Solany poznamenal, že internet je mobilní více než kdykoli předtím. Všechno se dělá kliknutím prstu na mobilu, ale krypto je daleko za ostatními. Podle něj Solana ukazuje cestu ostatním, kteří ji budou následovat, a krypto průmysl svou ztrátu brzy dožene.

Mezitím Solana také prozradila, že bude spolupracovat s dalšími firmami v oblasti NFT, Metaverse, GameFi a DeFi, aby dále rozšířila svůj ekosystém chytrých telefonů.

Co bude telefon Saga umět

Mobil s plnou podporou Web3 je postaven na Snapdragon 8+ Gen 1 Mobile Platform (s podporou Wi-Fi 6 & 6E, 10 Gigabit 5G Modem-RF) využívající procesor Qualcomm® Kryo™ CPU s 3,0 GHz, 512 GB diskem a 12 GB RAM. Má 6,67 palcový OLED displej. Tento čipset se využívá pro herní mobilní telefony.

Součástí telefonu Saga je také decentralizovaný systém pro vývojáře, kteří mohou vytvářet a distribuovat své mobilní dApps.

Pro uživatele je k dispozici Seed Vault, který má na starosti ochranu jejich dat pomocí hardwarově kódovaných ovladačů. Kromě toho obsahuje i adaptér pro mobilní peněženky.

Saga Pass je nepřevoditelný token (NFT), který bude dodáván s první várkou zařízení Saga. Ten bude sloužit jako vstupenka pro další účast na komunitní správě (hlasování) v blockchainu Solana.

Podle zpráv je telefon vyvíjen ve spolupráci s výrobcem chytrých telefonů OSOM. Výrobce telefonu prozradil, že Saga je upgradovanou verzí telefonu, na kterém obě strany začaly pracovat již v roce 2020.

Solana Labs dále poskytne 10 milionů dolarů na financování rozšíření svého kryptografického mobilního ekosystému a podporu růstu dApps pro mobilní zařízení.

Chcete si předobjednat Saga?

Saga si můžete předobjednat na store.solanamobile.com. Je nutné uhradit vratný poplatek 100 USD, který bude pak odpočítán od koncové ceny 1000 USD. Předobjednávku je možné provést i pro ČR. Telefon nejdříve získají předobjednávající z USA, Kanady, Velké Birtánie a EU. Předpokládaný datum uvedení je první kvartál 2023.

Napiš komentář