Většina validátorů je ztrátová… Záleží na tom?

  Novinky

Další zajímavé vlákno o Solana jsem našel na Redditu a jedna z odpovědí si podle mě zaslouží přeložit.

Tazatel položil zajímavou otázku:

Při současných cenách SOL je zřejmě velká většina validátorů ztrátová. Teď se asi ukáže, kolik validátorů je skutečně součástí komunity a kolik jich to dělá „jen pro peníze“. Solana by v pohodě fungovala i na několika stovkách validátorů, ale určitě by pro Solanu nevypadalo dobře, kdybychom z tisíců validátorů přešli na stovky? Obává se toho někdo z vás?

Solana po kauze FTX na tom není zrovna době. Řada projektů v ekosystému byla přímo podporována jak penězi tak i vývojáři Alameda Research/FTX (viz. článek o Sam coins). Solana má na to, aby i tuto kauzu přežila, ovšem musí přežít ekosystém. A být validátorem rozhodně není nic jednoduchého (levného). V porovnání s ostatními blockchainy potřebujete opravdu nadstandardní hardware.

Pěkně na tuto otázku ve vlákně odpověděl uživatel laine_sa:

Ziskové/neziskové není tak jednoznačné.

Kolem 80 % validátorů (zhruba 1500) spoléhá především na Solana Foundation Delegation Program a stakuje 50.000 – 80.000 $SOL. Většina těchto validátorů má 10% provizi.

Při těchto číslech jsou na hranici rentability, v závislosti na jejich nákladech na hardware a síť.

Pokud SOL stoupne na pouhých 20 USD, budou všichni opět ziskoví. Není to tedy tak, že bychom měli 1600 validátorů, kteří sypou peníze do toho, aby byli validátory, ale spíše většinu z nich, kteří na měsíční bázi mohou mít zisk 50 USD nebo ztrátu 50 USD, což pravděpodobně nepovede k masovému odchodu.

Navíc pokud validátoři opustí Foundation’s Delegation Program, zůstane více SOL, které lze přerozdělit mezi ostatní, takže pokud odejde jen 200-300 validátorů, uvolní se přibližně 15 milionů SOL (50 tisíc na validátora), které lze rozdělit mezi zbývajících přibližně 1300, čímž všichni získají dalších přibližně 11.000 $SOL.

To jsou jen hrubá čísla, která ilustrují, že nejde o čáru, kterou když překročí tak všichni nadobro končí, ale spíše o to, že zatímco se stává validování nerentabilní, někteří mohou odejít, ale to vlastně všechny ostatní tlačí zpět do rentability, což pak znovu přitáhne některé, kteří odešli. Nakonec pravděpodobně uvidíme, že rovnováha je tam, kde validátoři mírně ztrácejí, protože se drží v naději na budoucí zisky nebo zhodnocení.

laine_sa dále dodává:

Provoz validátora většinou žerete 200-300 USD měsíčně na hardwarových nákladech, ale můžete mít na blockchainu zisk 10-20 SOL měsíčně a být šťastní, že vám stále přibývají. Dokonce byste to mohli vyřešit jako strategii DCA se slevou. Pokud vás to stojí 300 USD měsíčně, ale vyděláváte 40 SOL, kupujete SOL za 7,50 USD.

Takže z toho vyplývá že validátoři opravdu na provozu prodělávají, za předpokladu, že $SOL ihned prodávají. Mohou však $SOL sbírat a čekat na lepší cenu. Zároveň díky Solana Foundation’s Delegation Program bude stále dost $SOL.

Samozřejmě zdali validátoři prodávají by se nejlépe dalo zjistit z aktivity peněženek validátorů.

Co však je nutné ještě dodat, je narůstající cena energií, to zvedá cenu provozu hardware v datacentrech. Uzel pro validování musíte provozovat na serverech a ty kvůli konektivitě nemůžete mít doma, ale v komerčním datacentru. Tento rok snad neznám žádné datacentrum v EU, které by nezdražovalo serverhousing. V USA to budou mít možná snadnější, ale nedivil bych se pokud by došlo k navýšení cen i tam.

Napiš komentář