Pozitivní novinky o blockchainu Solana

  Novinky

Když se díváte na graf $SOL tak to zrovna není moc příjemné a spousta investorů už to vzdala. Solana ale i další kryptoměny táhne dolů velký průšvih FTX a Alameda research. Navíc do Solana hodně investoval aktér celé kauzy Sam Bankman-Fried a panují obavy, že by při likvidaci FTX a dalších jeho společností mohlo dojít k masivním výprodejům. Na druhou stranu tohle vše nemění nic na tom, že Solana je jeden z nejzajímavějších a nejnadějnějších krypto ekosystémů. Život vývojářů jde dál.

Na Reddit jsem našel příspěvek uživatele 7LayerMagikCookieBar, který je jedním z validátoru a moderátor řady diskuzí. Sepsal všechny aktuální pozitivní novinky k Solana, aby všem zlepšil náladu. Níže najdete volný překlad toho nejzajímavějšícho.

Jsem velmi optimistický, pokud jde o neustálé zlepšování výkonu Solany, což silně kontrastuje s všudypřítomnými názory na spolehlivost Solany. Zdá se, že lidé nechápou, že technologie se může zlepšovat a že Solana se v průběhu minulého roku rozhodně zlepšila. To neomlouvá minulé výpadky, které byly rozhodně bolestivé, ale myslím si, že máme mnoho důvodů k optimismu.

Problém vidím v tom, že se lidé budou vždy na sociálních sítích ozývat, že blockchain neustále padá, i když tomu tak po delší době nemusí být.

Každopádně jsem níže shrnul i některé věci, které vidím jako pozitiva + věci, na které se můžeme těšit.

Některá pozitiva z poslední doby

I přes vypnutí více než poloviny validátorů to blockchain Solana zvládl

V posledních několika týdnech síť fungovala výjimečně dobře, a to i když Hetzner (velký poskytovatel serverhousingu) vypnul 20 % stakovací váhy v síti a více než polovinu validátorů. Hetzner byl největší poskytovatel serverů v síti a skutečnost, že síť tuto překážku překonala bez většího zakolísání, je dobrým důkazem robustnosti sítě, pokud jde o tento druh rizika.

Doba potvrzení se pohybovala stabilně kolem 2 sekund. Pozitivní na tom je, že vypnutí služeb u Hetzner povede k další decentralizaci poskytovatelů serverů (předpokládám).

Blockchain zvládl to co, by začátkem roku nevydržel

Minulý týden byla nejhorší volatilita, jakou jsme zažili od Covidu, a blockchain si vedl relativně dobře. Kdyby se to stalo na začátku roku, jsem si jistý, že by se blockchain pod takovou zátěží zhroutil. Objevily se sice zprávy, že oraclesℹ️ se zasekávají, ale zřejmě to bylo jen kvůli tomu, že nepřidávaly ke svým transakcím prioritní poplatky. Když je velká konkurence ohledně určitých požadavků na blockchain, tak tyto konkrétní požadavky jsou extra zpoplatněny (ochrana před útoky a přetěžováním). Potvrzovací časy pro převody a podobně se také na chvíli trochu zvýšily – když jsem kontroloval na validators.app, základní hodnota se většinou zvýšila na přibližně 6 sekund. Každopádně jsou zde věci, které je třeba zlepšit, ale řetězec fungoval mnohem lépe než v minulosti a nespadl ani nebyl nepoužitelný 🙂

ℹ️ Oracles shromažďují data mimo blockchain a vracejí je zpět do blockchainu tak, aby je bylo možné použít. Oracles jsou důležité pro decentralizované finance (DeFi). V podstatě oracles přenášejí off-chain data do on-chain . V dnešní době oracles většinou přinášejí aktuální údaje o cenách různých aktiv tím, že shromažďují aktuální ceny z celého trhu a dodávají je do blockchainu, který je potřebuje. V budoucnu by tyto nástroje mohly poskytovat i jiné druhy dat, například výsledky voleb nebo údaje o dešťových srážkách či časech příletů letadel.

Přechod na Quic téměř kompletní

Nyní jsme téměř plně přešli na síťový protokol Quic. UDP spamování validátorů byl hlavní důvod, proč se síť zahlcovala spamem (v minulosti až 100 gb/s) a Quic nabízí mnohem lepší ochranu proti IP spoofingu a nabízí více metod řízení zahlcení. Na Quic je ještě třeba zapracovat, ale UDP je téměř úplně vypnuto, což snižuje počet vektorů útoku jak pro spam, tak i útoky DDoS.

Tady je pár věcí, na které se těším

Zahrnutí extra poplatků do peněženek a větší přehled kdy mohou být účtovány

Zahrnutí prioritních poplatků do uživatelského rozhraní peněženky a větší předvídatelnost, pokud jde o to, kdy jsou potřeba a jaké poplatky jsou pro jejich zahrnutí vyžadovány. Solana se snaží optimalizovat pro větší paralelismus a lokální trhy (spíše než globální), takže ideální případ je, že peněženky mohou diferencovaně sledovat prioritní poplatky potřebné pro různé typy transakcí (některé účty/státy mohou být více žádané a vyžadovat vyšší poplatky než jiné věci).

Nové algoritmy pro zlepšení propustnosti

Zlepšená propustnost. V laboratořích Jito Labs a Solana Labs bylo vyvinuto několik různých algoritmů, které zlepšují množství paralelismu, k němuž dochází při balení bloků (když vedoucí validátor sestavuje blok z transakcí) a přehrávání (když ostatní validátoři přehrávají bloky, aby se ujistily, že jsou validní).

Validátoři Solana mají nadstandardní hardware, ale ani tolik vláken procesoru nevyužíváme pro skutečné provádění transakcí. Současné limity prostoru pro bloky (48 milionů výpočetních jednotek) byly koncipovány pro využití 4 vláken procesoru (náš server validátora má 48 vláken procesoru).

Starší algoritmus balení bloků také velmi špatně zvládal situace, kdy byl určitý typ transakce silně spamován (například mintování NFT) a degradoval paralelismus. Každopádně se zdá, že tyto novější replay algoritmy jsou více než 2x lepší než současné implementace – více o nich najdete na Github nebo na Discord. Některé se zdají být blízko produkčnímu nasazení a myslím, že se dočkáme rychlejších potvrzovacích časů a zvýšení výpočetních limitů bloků.

ABIv2 je další architektonická změna, která také podstatně zlepší propustnost, ale o tomto tématu toho vím méně. Nejsem si jistý, kdy to bude hotové, ale slyšel jsem, že cílovým datem je začátek první poloviny roku. Jsou i další chystané změny, na které se můžeme těšit, ale asi bude nejlepší je shrnout v jiném příspěvku.

Zde najdete některé z blokových balicích/replay algoritmů:

Na to, kolik výpočetního výkonu u transakcí se využívá, se můžete podívat v průzkumníku Solana po kliknutí na sloty na explorer.solana.com. Velmi hodně (statisíce výpočtů) transakcí bývají transakce MEV, které jsou mnohem složitější a výpočetně náročnější než převody.

Firedancer a optimalizace implementace validátorů

Jump Trading/Crypto má neuvěřitelný inženýrský tým (možná nejlepší v oblasti kryptoměn) a pracuje na druhé implementaci validátoru Solana, Firedancer, díky kterému by měla být síť ještě výkonnější a robustnější. Budou procházet současnou implementaci validátoru od Solana Labs a rozšiřovat dokumentaci kolem ní a pravděpodobně také hledat oblasti pro zlepšení. Tento projekt vede Kevin Bowers, který je vědeckým ředitelem společnosti Jump Trading a má neuvěřitelné množství zkušeností s vysoce výkonnými výpočty. Přispívá do kódu o víkendech vše můžete sledovat na Githubu Firedancer.

Více o Firadancer najdete na v přednášce z Breakpoint 2022 Hold Me Closer, Firedancer: Kevin Bowers on Jump’s New Validator Client.

Diet Clients

Nejsem si jistý, kdy k nim dojde, ale v podstatě povedou k tomu, že běžní uživatelé budou více chráněni, aniž by museli provozovat plnohodnotný uzel, a budou věci ještě více decentralizovat. Mají některé vlastnosti, které jsou podobné systému odlehčených klientů s minimalizovanou důvěrou, který vyvinula Celestia. Můj partner, validátor Dubbelosix, brzy zveřejní článek na toto téma.

Závěr

Solana se posouvá dál. Je to úžasný projekt s velkou komunitou vývojářů. Osobně si myslím, že spíše chybí koordinované PR. Prostě větší komunikace mimo bublinu směrem k médiím.

Nicméně současný stav bych také nepodceňoval. Na nové ATH si možná počkáme o dost déle. Je také možné, že to nejhorší ještě nepřišlo.

Napiš komentář