Co bude komunita Solana řešit v roce 2023?

  Novinky

Konsensus rychlostí světla.

Severku kterou se podle spoluzakladatele Solany Anatolije Jakovenka řídí jeho klíčová přednáška „Pohled zpět, pohled vpřed“ na konferenci Breakpoint 2022 v portugalském Lisabonu. A ani dnes, po nedávných otřesech v odvětví, se to nezměnilo.

Aby bylo možné dosáhnout konsenzu „rychlostí světla“ a získat uživatele po celém světě, nastínil Jakovenko problémy a otázky, které označil za překážky na cestě k masovému přijetí. Zde jsou hlavní problémy, které vývojový tým Solany a větší komunita Solany řeší nyní – a co je na obzoru.

Mobilní

V současné době je crypto vazáno hlavně k počítači. Pro miliony lidí na celém světě je však hlavním způsobem interakce s internetem naopak mobilní zařízení. Vzniká nám tu tak jeden velký problém.

„Obchodní modely pro web3 nejsou příliš kompatibilní s tím, jak fungují obchodní modely ve velkých obchodech s aplikacemi,“ řekl Yakovenko. „Když si koupíte video na Amazon Prime, ve skutečnosti ho nevlastníte. Pronajímáte si ho od Amazonu, možná navždy, nebo možná jen do doby, kdy se Amazon rozhodne, že dané video už nebude mít. Takže to není skutečné digitální vlastnictví.“

Současné mobilní telefony odrážejí toto centralizovaný směr – obchody s vybranými aplikacemi nejsou přátelské k použití kryptoměn a dApps, které projdou schvalovacími procesy obchodů s aplikacemi, vyžadují od uživatelů další kroky připojení k peněžence. To vytváří pro uživatele velké tření. „Je to velká výzva, ne pro síť, ale pro uživatelskou zkušenost,“ řekl Yakovenko. „A pro vývojáře.“

Solana Mobile Stack, který vyvinula společnost Solana Mobile a který se objeví nejprve na telefonu Saga kompatibilním s operačním systémem Android, má za cíl učinit mobilní zařízení přívětivější ke kryptoměnám. Například seed vault využívá zabezpečený prvek zabudovaný v každém telefonu k uložení seed fráze způsobem, který nelze přečíst systémem Android, což umožňuje bezproblémové propojení dApps s peněženkami. A obchod Solana dApp Store bude tržištěm pro mobilní dApps bez oprávnění.

První vývojářská zařízení DVT-1 se začala dodávat v polovině prosince. Obchod Solana dApp Store bude přijímat první aplikace v lednu a zařízení Saga pro širokou veřejnost budou dodávána na začátku roku 2023.

Spolehlivost a odolnost

Na začátku roku 2022 se Solana potýkala s řadou chyb, které způsobily zpomalení sítě – a od té doby se spolehlivost sítě stala hlavní náplní práce hlavního týmu vývojářů Solany. Několik z těchto chyb bylo nových, zatímco jiné byly důsledkem exponenciálně rostoucího využívání sítě.

„V posledním roce jsme se potýkali s mnoha problémy,“ řekl Jakovenko. „Řekl bych, že celý minulý rok byl pro vývojářský tým Solany především o spolehlivosti. A myslím, že jsme toho hodně vyřešili.“

Modernizace sítě se již zavádí, pokud se tak již nestalo:

  • QUIC: Solana používá ke zpracování transakcí protokol UDP bez oprávnění – ale při starém návrhu mohl vysoký objem transakcí zahltit síť. Přesunutí protokolu UDP na protokol QUIC, který původně vytvořila společnost Google, umožňuje rychlou asynchronní komunikaci. QUIC je v současné době v provozu v Mainnet-beta.
  • Stake-weighted QoS: Yakovenko říká, že „Vyvážení priority validátorů podle podílu místo zpracování transakcí bez ohledu na zdroj zabraňuje tomu, aby uzly bez podílu nebo uzly s nízkým podílem spamovaly všechny ostatní“. Stake-weighted QoS je již v provozu na Mainnet-beta.
  • Trhy s místními poplatky: Místní trhy s poplatky umožní uživatelům zaplatit něco navíc za to, že jejich transakce bude zpracována jako první. Tyto trhy s poplatky jsou v provozu na Mainnet-beta, přičemž podpora RPC a peněženek se objeví brzy.

Na zvýšení spolehlivosti sítě pracuje řada komunitních projektů, například Jito a Mango, ale největší velkou modernizaci sítě by mohl přinést Firedancer, nový klient validátoru vyvinutý společností Jump.

Firedancer je druhotný klient validátoru, což znamená, že lidé by potenciálně mohli provozovat svého validátora pomocí jednoho ze dvou zcela odlišných softwarových balíčků. Je extrémně výkonný a v testovacím prostředí zpracovává 0,6 milionu transakcí za sekundu (mnohem více než současný průměr sítě, který činí 4 000, což je stále mnohem více, než dokáží podporovat ostatní blockchainy).

Solana by byla jedinou další sítí smart kontraktů kromě Etherea, která by měla více než jednoho nezávislého validujícího klienta – což by pro síť bylo přínosem. Pokud se stane, že chyba vyřadí jednoho z klientů, síť zůstane v provozu na druhém, což zvýší spolehlivost a odolnost Solany.

Programovatelnost

„Vždycky jsem říkal, že Solana je jako Linux a měla by být stejně programovatelná jako Linux,“ řekl Jakovenko. „To znamená používat moderní nástroje, jako jsou kompilátory, které podporují velmi širokou sadu vývojářských jazyků.“

Komunita Solany učinila několik významných kroků k tomu, aby se síť stala lépe programovatelnou. Pro Solanu již existuje kompilátor Solidity, solang. Anchor, framework pro vývoj na Solaně, se stal pro vývojáře mnohem snadněji použitelným – a nově vydaný program Seahorse umožňuje lidem psát programy pro Anchor pomocí jazyka Python.

Na obzoru je však ještě několik významných kroků. Token-22, nový standard tokenů, umožní vývojářům nových aplikací – vybírání licenčních poplatků za převody, vlastnictví a důvěrné platby. Token-22 se objeví již brzy.

Výkon

V současné době probíhá řada dalších vylepšení, která mají ze Solana udělat bezpečnější a výkonnější síť.

Aby bylo zajištěno, že síť Solana dokáže přenášet informace téměř okamžitě po celém světě, zavedl tým hlavních vývojářů několik optimalizací turbín, které jsou hluboko pod kapotou. „Myslím, že je to pravděpodobně ta nejúžasnější technologie, kterou jsme vytvořili a o které nikdo neví,“ řekl Jakovenko.

Hodně se pracuje také na optimalizacích za běhu. Upgrady běhového prostředí Solana Sealevel sice ještě více zrychlily zpracování transakcí, ale vývojáři stále pracují na dvou opravdu velkých a obtížných problémech – plánovači transakcí a následném přehrávání těchto transakcí.

„To jsou takové vývojářské problémy, nad kterými můžete strávit celý život,“ řekl Jakovenko. „Řešení jsou stále lepší a lepší a heuristika se mnohem více blíží tomu nejlepšímu, co můžete mít.“

Bezpečnost

Bezpečnost sítě je pro běžné užívání nejdůležitější. Naštěstí bude brzy implementována řada vylepšení, aby byla Solana bezpečnější – jak pro celou síť, tak pro uživatele.

A přestože se díky masivnímu nárůstu počtu validátorů Solana stala bezpečnější a odolnější vůči cenzuře, stále je potřeba provést vylepšení, než dojde k jejímu širokému přijetí.

„Pokud si skutečně představujete, že tyto sítě převezmou většinu financí – jako skutečné finance, biliony dolarů, které se přesouvají mezi bankami, mezi Forexem, mezi platbami – musí tyto sítě poskytovat záruky, které jsou mnohem, mnohem silnější než, než to, co existuje dnes,“ řekl Yakovenko. „Jak tuto sadu škálovat do té míry, abyste si na niterné úrovni, když jste bezpečnostním ředitelem v Bank of America, řekli: ‚Tak téhle věci můžu věřit, protože je tu tolik uzlů, že pravděpodobnost, že se něco pokazí, je v podstatě nulová‘?“

Yakovenko poukazuje na automatické audity jako na bezpečnostní funkci vyvinutou týmy ekosystému, jako jsou OtterSec a Sec3, která pomůže vývojářům zachytit běžné chyby při vývoji a uzavírání chytrých smluv. „Čím více automatizace dokážeme vytvořit, tím robustnější tyto systémy mohou být.“

Mezitím budou produkty zaměřené na uživatele, jako je například trezor na seed Solana Mobile Stack, pro uživatele mnohem jednodušší – a bezpečnější – vlastní úschovu.

Napiš komentář