Kauza FTX a jak do toho zapadá Solana

  Ekosystém

Sága FTX je popsána v samostatném článku Proč pád FTX a Alameda Research ohrožuje Solana a co se vlastně stalo. Jsou tam popsané chronologicky události, které průběžně doplňuji, jak vyplouvají další a další kauzy na povrch. Včera jsem narazil na vlákno od Jason Choi, které se více věnuje dopadu na blockchain Solana. Poznámky z něj si odložím do tohoto článku.

S růstem kyptoburzy FTX rostla i chuť po větších ziscích. Uprostřed takzvaného „DeFi léta“ využila FTX humbuk kolem DeFi a vytvořila tzv. Project Serum, což byla decentralizovaná burza na blockchainu Solana.

Získávání kapitálu pro nový projekt bylo navrženo tak, aby se podpořila rychlost – čím rychleji se investoři zavázali, tím nižší byla cena. Někteří investoři získali o 50 % vyšší cenu za to, že se zavázali o několik hodin později.

Poté se FTX na přímo zapojila do několika projekůt na ekosystému Serum/Solana. Jako například Bonfida, Oxygen, Maps. Všechny tyto projekty a jejich tokeny byly spuštěny za velmi krátký čas.

Sam Bankman-Fried k tomu na Twitter napsal:

1) Budovat ve velkém a správně
2) NENÍ INVESTIČNÍ PORADENSTVÍ
3) Pevně věřím, že velký potenciál DeFi spočívá v ekosystému, který má miliardy uživatelů a protékají jím miliardy dolarů. To téměř *musí* být ta výhoda. A aby se tam DeFi dostal, musí myslet ve velkém.
4) Součástí velkého myšlení je propustnost, rychlost a náklady. Součástí je budování těch nejlepších produktů. A součástí je přimět obrovské produkty, aby je přijaly.
5) Krypto udělalo v průběhu času spoustu pokroků. Vybudovalo nejlepší platební infrastrukturu, inovovalo burzy, „hard money“, decentralizované protokoly a další. Zatím se však stále snaží integrovat do zbytku světa.
6) Nebo se možná zbytku světa nedaří integrovat se do něj. To je skutečně cíl: až se skutečné velké podniky a projekty rozhodnou, že krypto je pro ně to pravé.
7) V prvních měsících se Serum dočkalo rychlého on-chain orderbooku a matching enginu; tuny integrací peněženek; NFT; a tuny nástrojů: https://serum-academy.com/en/built-on-serum/. Ale v pozadí se budovalo víc. Velké věci.
8) A brzy tyto věci přejdou do ostrého provozu. https://projectserum.com/tokens.
9) @bonfidadotcom je univerzální portál: vlajková loď Serum GUI; Serum API kanály a statistiky; NFT; tooling; a další. Media Network je decentralizovaný protokol pro hostování živých přenosů odolný vůči cenzuře.
10) Oxygen je zatím nejambicióznější systém řízení rizik v DeFi: kombinace výpůjček/úvěrů, prime brokerage, risk engine, generování výnosů, produkčního designového protokolu.
11) Paypal je pravděpodobně produkt s největší uživatelskou základnou v kryptu, kolem 300 milionů. Brzy bude druhým největším pravděpodobně MAPS.
12) Síla Serum: ambice a schopnost a provedení podporovat produkty, které svět chce, on-chain.

Podle zdrojů Jason Choi většina projektu Serum byla provozována na plný úvazek zaměstnanci FTX. Některé projekty ekosystému Serum se tvářily jako projekty třetích stran, ale ve skutečnosti byly vyvíjeny nebo provozovány interně.

Proč to FTX dělala? Nejprve několik souvislostí.

Za předpokladu, že si Alameda Research a FTX byly mnohem bližší, než jak se prezentovaly, se v Alamedě/FTX v té době (zima 2020) něco interně změnilo. Konkrétně se Alameda Research vzdálila od delta-neutrálních strategií, protože jejich náskok se snížil, a začala masivní směrová rizika do kryptoměn. Učinili tak i na základě masivního pákového efektu.

Jak do toho zapadá Serum?

Pravděpodobně byly tokeny Serum použity jako kolaterál, který umožnil výše zmíněný pákový efekt. Všechno se obchodovalo v nízkém objemu. Bylo snadné manipulovat s jejich umělou cenou a použít je k naplnění rozvahy.

Příklad. Řekněme, že Alameda Research financuje poloinkubovaný projekt s „plně zředěnou valuací“ 10 milionů USD (cena tokenu krát celkový počet tokenů, které budou kdy vydány) částkou 2 miliony USD .

FTX pak token uvede na svou burzu, ale na trh uvolní pouze 1 % z celkového počtu tokenů.

Vzhledem k tomu, že na trhu je nízká likvidita, může Alameda podpořit ceny pomocí několika milionů USD a vytvořit „falešné“ plně zředěné ocenění ve výši řekněme 1 miliardy USD.

Najednou jsou 2 miliony USD na papíře 200 milionů USD.

To je veřejným tajemstvím pro to, čemu zasvěcenci v oboru říkají „Sam coins“. Na screenshotech si všimněte, jak málo je jich v oběhu.

Alameda tak vytváří iluzi velké a diverzifikované rozvahy, ze které si může půjčovat na financování svých obchodů. Také uvádí swapové kontrakty pro „Sam coins“, což znamená, že Alameda může shortovat a uzamknout tak zisky z neinvestovaných tokenů.

Rozvaha Alameda Research

Celkově tento „cirkus“ přinesl Alameda Research/FTX miliony USD v hodnotě vlastního kapitálu, a to na základě velmi nelikvidního trhu, jak ukázala její uniklá rozvaha. Přesto to bylo nic v porovnání s tím co drželi v tokenech FTT

Některé z mincí Serum a samotný FTT byly na FTX – jediné burze, která umožňuje použití těchto aktiv – jako kolaterálu. Část z nich byla pravděpodobně použita k půjčkám.

Takto pravděpodobně vznikla mnohamiliardová díra v rozpočtu Alameda/FTX:

Alameda poskytla nelikvidní zástavu, aby si mohla půjčit peníze na financování obchodů, které byly s poklesem trhů v letošním roce zlikvidovány (margin call), což vedlo ke krádeži prostředků uživatelů FTX na hašení požárů.

To znamená, že likvidní rezervy na FTX byly pravděpodobně nižší než vklady uživatelů – ale je pravděpodobné, že tato díra byla zvládnutelná, pokud by byl dostatek času, protože v průběhu let se více nelikvidních aktiv dostalo zpět do FTX/Alameda. Jenomže pak do toho vstoupila Binance.

Zatímco se tohle vše odehrává v pozadí, FTX agresivně usiluje o získání legitimity v mainstreamu a vytvoření příkopu regulátory. (příkop je kontextu myšlen jako jedinečná konkurenční výhoda) Tyto dvě věci bylo potřeba, aby se hodnota vlastního kapitálu FTX, resp. FTT který používali k finanocvání, nezhroutila.

Za tímto účelem společnost FTX posílila svůj marketing. Nejdramatičtější příklady: smlouva o přejmenování stadionu Miami Heats za 135 milionů USD, druhý největší sponzorský dar na kampaň Joe Bidena a neúspěšný pokus připojit se k Elonu Muskovi při koupi Twitter.

V lednu 2022 proběhne další kolo financování FTX a zapojí se do toho velké a hlavně známé společnosti Paradigm, Temasek, Sequoia Capital a známé osobnosti jako třeba Tom Brady. Díky tomu se dostává FTX do mainstremu, samozřejmě s podporou masivní reklamy.

Aj ak to dopadlo najdete v článku Proč pád FTX a Alameda Research ohrožuje Solana a co se vlastně stalo.

Závěr

Osobně jsem moc nechápal, proč a jak to odnesla vlastně Solana. Vlákno které sepsal Jason Choi mi to víceméně objasnilo. Projekty „Sam coins“ byli díky jménu a propagaci Sam Bankman-Fried vidět. Když byl úspěšný on a jeho FTX a psal o nich, tak je tlačil nahoru a těžila z toho i Solana.

Tyto projekty teď jsou zřejmě mrtvé. Jednak kvůli negativní publicitě, nevhodnému obchodnímu modelu a hlavně je vyvíjeli lidi z FTX. Když přijde projekt o klíčové vývojáře tak je to velký problém. Naštěstí projekty na v kryptu jsou většinou zaštítěné komunitou a tak je možné, že se nějak znovu rozjedou, ovšem možná jako něco jiného/nového. Možná přijde nějaký fork.

Samozřejmě odnese si to i Solana. Věřím však že se z toho dostane. Jen to bude trvat delší dobu a na ATH jí to potrvá delší dobu.

Napiš komentář