Krypto velryba (Crypto Whale)

  Terminologie

Kryptoměnová velryba (anglicky Crypto Whale), častěji označována krypto velryba nebo jen velryba, je pojem kryptoměnové komunity, který označuje jednotlivce anebo subjekty, které drží velké množství kryptoměn. Přesně číslo anebo ekvivalent ve fiat měně se liší podle komunity. Obecně se jedná o takové množství, které při prodeji by mohlo ovlivnit cenu na trhu anebo významně zasáhnout například při hlasování.

Velkým držitelům kryptoměn se říká velryby, protože velryby jsou ve srovnání s obyčejnými rybami obrovské a jejich pohyb v oceánu je vidět i cítit. Obdobně to funguje i v oceánu kryptoměn. Pokud se přesouvá velké množství kryptoměn mezi peněženkami, tak to analytici ihned zjistí z blockchainu. Pohyb velkého množství kryptoměn je velice sledovaný, protože může naznačovat výprodeje anebo nákupy. Sleduje se hlavně pohyb kryptoměn z peněženek na burzy a z burz na peněženky.

Když krypto na peněžence sedí, místo aby bylo použito, snižuje to likviditu dané kryptoměny, protože je k dispozici méně krypta v oběhu. A naopak velryby mohou způsobit nárůst volatility ceny, zejména pokud v rámci jedné transakce přesunou velké množství kryptoměn. Pokud se například majitel snaží prodat své krypto za fiat měnu, nedostatek likvidity a velký objem transakce vytváří tlak na pokles ceny krypta, protože transakci vidí ostatní účastníci trhu. Když velryby prodávají, ostatní investoři jsou v pohotovosti a sledují ukazatele.

Pro sledování aktivity, pokud pomineme placené služby tak je ideální Twitter:

Kdo jsou krypto velryby?

Často se jedná o první investory, kteří zaplatili vývoj kryptoměny a získali za to tokeny. Dále to mohou být vývojáři a tým. Samozřejmě postupem času krypto mohou hromadit velcí investoři a instituce, které shromažďují kryptoměnu pro své klienty. Například investiční fondy a ETF.

Mohou krypto velryby ovlivnit trh?

Jakákoliv akce s peněženkou velryby se projeví v blockchainu. Jakmile je vytvořen nový blok, tak analytici v nich hledají velké transakce a zdali se pohnulo krypto na známých peněženkách. Toho jsou si vědomi i velryby. Mohou například poslat krypto na burzu a po čase zpět, což může ovlivnit trh, který si myslí že budou prodávat.

Investoři také sledují co se děje na peněženkách investičních fondů a ETF, které když budou prodávat anebo nakupovat, tak z toho jde odvodit sentiment investorů, kteří nechtějí krypto držet přímo.

Takže ano velryby mohou ovlivnit trh a to mnoha způsoby.

Napiš komentář