Raydium je automated market maker (AMM) postavený na blockchainu Solana, který využívá centrální knihu objednávek (order book) decentralizované burzy Serum (DEX). Jedná se o jeden z prvních a klíčových projektů ekosystému Solana, který má na starosti hlavně zajišťovat likviditu pro mince a tokeny. Většina komunity jej zná a využívá, alespoň ze začátku.
Na rozdíl od jiných AMM poskytuje Raydium on-chain likviditu centrální order booku, což znamená, že jednotlivé pooly mají přístup k veškerému toku objednávek a likviditě na Serumu.
Token RAY
Pro projekt je důležitý token RAY, který můžete získat jako odměnu za poskytování likvidity anebo staking. Maximální množství RAY v oběhu je nastaveno na 555 milionů.
Raydium pomáhá rozvíjet ekosystém Solany prostřednictvím AcceleRaytor, launchpad pro nové projekty na Solana. Pokud budete stakovat dostatečné množství RAY, tak získáte možnost účastnit se úpisu nových mincí a tokenů.
Do budoucna Raydium bude pravděpodobně obsahovat omezený model hlasování, který umožní stakerům RAY hlasovat o návrzích a změnách komunity.
Trading

Jednou z hlavních výhod centralizovaných burz ve srovnání s jejich decentralizovanými protějšky je možnost vytvářet objednávky s pevně stanovenou cenou. Objednávky potřebují knihu objednávek (oreder book) nikoliv liqudity pool. Obchodníci raději určují cenu, za kterou chtějí svá aktiva obchodovat, což u liqudity pool není možné.
Raydium umí obojí. Když uživatel zadá obchod, bude buď proveden s využitím vlastních poolů likvidity Raydium, nebo přesměrován do decentralizované knihy objednávek Serum podle toho, kde lze nalézt nejlepší cenu.
Platforma pro trading se nachází na dex.raydium.io. Funguje podobně jako centralizovaných burzách. Můžete zadávat pokyny k nákupu/prodeji. Vše je velice rychlé a pohodné, velkou výhodou je, že nemusíte řešit KYC jako na centralizovaných burzách.
Poplatek za obchod je 0,25 % + běžný poplatek v síti Solana. 0,22 % jde pro Serum, pokud šla transakce přes jejich knihu objednávek, a 0,03 % se použije na nákup RAY a dá do staking poolu.
Swap

Pokud potřebujte rychle vyměnit mince/tokeny v ekosystému Solana, tak Swap je pro to ideální. Poplatek za směnu je 0,25 %. Z tohoto poplatku jde 0,22 % do luqudity pool, lidem kteří poskytují likviditu a za 0,03 % se nakoupí RAY a dá do staking pool.
Každý transakce je dále zpoplatněna běžným poplatkem v síti Solana, což bývá od 0,001 do 0,0001 SOL v závislosti na vytížení sítě.
Pokud směňujete pár poprvé, tak se ještě musí vytvořit smart cotract, který stojí také běžný poplatek v síti Solana.
Liquidity

Na této stránce můžete vložit 2 tokeny/mince do liqudity pool a to v poměru hodnoty 1:1 v USD. Na oplátku dostanete token, který reprezentuje podíl v tomto poolu.
Kdykoliv někdo využije likviditu přes Swap, tak 0,22 % z transakce jde do poolu a zvedá hodnotu tokenu. Kolik za jeden token dostanete zpět vložených tokenů/mincí záleží na aktuální ceně (poměru v liqudity poolu).
Než se do toho pustíte tak je dobré nastudovat si jak liqudity pool funguje. Není to zas tak jednoduché a při výrazném výkyvu cen se na tom dá i slušně prodělat.
Pools

Tady najdete seznam liqudity poolů a kolik máte v kterém zainvestováno. Je jich tu hodně a proto se hodí funkce „Show staked“, která je v pravém horním rohu.
Farms

Poskytovat likviditu je zajímavé, ale některé tokeny, které reprezentují váš podíl v luqudity poolu jdou dále stakovat na takzvaných Farmách. Prostě je sem přidáte a inkasujete odměnu.
Proč vám někdo dává takovýto bonus? Nové projekty potřebují likviditu, hlavně na začátku. Tvůrci projektů tak alokují část vydaných tokenů právě na odměny pro lidi, kteří poskytují likviditu. Tu vám vyplácí postupně. Většinou je to časově omezeno a je to předem dané množství. Takže čím více lidí stakuje své tokeny na farmách tím průměrná odměna klesá. Proto je dobré začít jakmile se otevře nová farma.
Odměna je většinou v tokenu daného projektu. Výjimečně můžete navíc k tomu dostávat i RAY. Tato takzvaná „duální odměna“ se dává u významných projektů.
Staking

Svoje RAY můžete stakovat přímo na Raydium. APR záleží jak moc se obchoduje přes Raydium. Mohou to být vyšší jednotky procent až nižší desítky procent ročně.
Kolik stakujete Ray je však důležité pro projekt AcceleRaytor, který je součástí Raydium. Pokud chcete investovat do tokenů nových projektů, tak musíte stakovat RAY. Podle toho kolik a jak dlouho stakujete totiž máte možnost získat tickety pro účast v ICO nových projektů. Aktuální pravidla jsou následující:
Pokud stakujete RAY alespoň 7 dní
- 1 tiket za každých 100 RAY, maximum 5 tiketů
Pokud stakujete RAY alespoň 30 dní
- 1 tiket za každých 50 RAY, maximum 5 tiketů
- 1 tiket za každých 1000 RAY (bez limitu)
AcceleRaytor

Pokud máte tickety za stakování RAY, tak je můžete uplatnit v AcceleRaytor. Většinou je několik týdnů před zahájením ICO informace na sociálních sítích. Když je registrace k účasti spuštěna, můžete uplatnit všechny anebo část ticketů. S každým uplatněným musíte také vložit USDC na nákup.
Zdali tokeny získáte anebo ne rozhodně náhoda. Většinou je o dost více účastníků než odměn, proto jsou tickety výherní (lotery ticket). Nemusíte se však bát, pokud nemáte výherní tak dostanete zpět své USDC.
Dropzone

DropZone je platforma na dropzone.raydium.io a slouží k prvotnímu nákupu NFT. Když vyjde nová série tak si jí zde můžete koupit. Většinou je větší poptávka než nabídka, takže se to řeší opět metodou lotery ticket.
NFT
Prostřednictvím této sekce si můžete procházet svá NFT a prohlížet různé kolekce.
Závěr
Raydium je místo, kam asi zavítá každý fanoušek Solana. Má velmi užitečné funkce. Pokud se nebojíte opravdu extrémně rizikových investic, tak farmy a AcceleRaytor jsou zajímavou výzvou. Nicméně není to tak jednoduché a nedá se na tom vždy zbohatnout. Spíše naopak, většina na tom dlouhodobě prodělá. Řada spekulantů proto nově získané tokeny z AcceleRaytor okamžitě prodává a farmy používají jen prvních 24 hodin.
Je třeba také říct, že Raydium je opravdu spíše pro ty začátečníky. Například Tulip nabízí lepší zhodnocení farem, protože automaticky všechen zisk reinvestuje.
