Blockchain Explorer

  Terminologie

Blockchain explorer je nástroj, který uživateli umožňuje pohodlně nahlédnout do transakcí zapsaných v blockchainu. Mezi další funkce pak je propojování dat (například zobrazení všech transakcí, kde je zmíněna peněženka), seskupování dat (například seznam peněženek s největším množstvím tokenů – Rich list) a různé statistické informace. Jednotlivé Blockchain explorery často nabízí také vizualizaci dat, pro lepší přehlednost.

solscan.io je jeden z nejznámějších blockchain explorer
solscan.io je jeden z nejznámějších blockchain explorer

Většina těchto služeb se snaží mít aktuální data, která čerpá z nově přidaných bloků. Je na nich tedy také možné ověřit si stav transakce. Propojování, seskupování a vizualizace dat však může trvat delší dobu.

Lidé také blockchain explorer často používají pro ověřování zdali mají správnou adresu. Jednak zjistíte zdali je funkční a podle počtu transakcí poznáte, že je aktivní.

Teoreticky se dá blockchain explorer použít jako potvrzení že k transakci došlo. Obsahuje všechny k tomu potřebné náležitosti (odesilatel, příjemce, datum a dokonce můžete přidat i zprávu pro příjemce).

Blockchain Explorer technicky

Blockchain explorer je software, který využívá rozhraní API a blockchain node k čerpání různých dat z blockchainu a poté využívá databázi k uspořádání vyhledaných dat a k jejich prezentaci uživateli ve formátu umožňujícím vyhledávání.

Uživatel vkládá záznamy v blockchain (adresa peněnky, hash transakce atd.), které lze vyhledávat prostřednictvím databáze, kde jsou data k tomu uspořádána (indexována). Vyhledávání transakcí čistě v blockchainu by bylo vzhledem k objemu dat značně náročné.

Většině uživatelů blockchain exploreru umožní vyhledávat a zkoumat údaje o vytěžených blocích nebo provedených transakcích v blockchainu. V ideálním případě vám umožní zobrazit živý přenos bloků v průběhu jejich těžby a také údaje, které se k blokům vztahují.

Často kladené otázky

Lze přes blockchain explorer najít historii každé peněženky?

U většiny kryptoměn ano a to včetně Solana. Existují však projekty jako je například Monero, které tato data schválně skrývají.

Co je mempool status?

Jedná se o funkci některých blockchain exlorerů, které pracují s ještě nevytěženými bloky. Umožňuje nám prozkoumat nepotvrzené transakce v blockchainu včetně jejich detailů.

Jak pozná blockchain explorer komu patří peněženka?

Obecně nikdo neví komu kryptoměnová peněženka patří, ale podle dat třetích stran je možné zjistit skutečného vlastníka. Například obchodníci anebo neziskové organizace, které přijímají platby kryptoměnou mohou na svém webu anebo sociálních sítích zveřejnit adresu své peněženky. Většinou roboti třetích stran si pak do databáze uloží komu peněženka patří. Je tak třeba dávat si pozor kam adresu své peněženky zadáváte.

Velké a známé peněženky (například fondy, směnárny atd.) mohou mít veřejně známé adresy peněženek a blockchain explorer je zveřejňuje.

Můžu takto sledovat cizí peněženku?

Kryptoměny jsou postavené na transparentnosti, kdokoliv může sledovat kohokoliv peněženku a transakce. Některé blockchain explorery dokonce nabízí funkci notifikace, pokud se peněženka objeví v nějaké transakci.

Napiš komentář