Coinbase spouští staking SOL

  Novinky

Jedna z největších kryptosměnáren na světě Coinbase, se sídlem v USA spouští staking tokenů SOL. Společnost o tom informovala na svém blogu.

Nebude se však jednat o klasický Solana staking, kde delegujete své SOL na validátora a zároveň odměna přijde až po skončení následující epochy. Spíše se jedná o jakousi formu odměny, za to že SOL budete držet na Coinbase.

Funguje to následovně. Jakmile budete mít na Coinbase SOL v hodnotě více jak 1 USD, tak každé 3 – 4 dny získáte další SOL odpovídající zhruba 3,85 % APY. Zároveň vaše SOL nebudou nijak zamčené. Můžete si je kdykoliv přesunout jinam.

V porovnání s tradičním stakingem se to nezdá jako moc. Aktuálně se pohybuje odměna kolem 5,4 % APY bez poplatku. Pokud použijete DeFi Marinade a proměníte si SOL v mSOL, které pak půjčíte přes Tulip lending, tak se dostanete na 5,8 % (Marinade) + 3,37 % (Tulip), tedy 9,17 % APY.

Ačkoliv tradiční staking případně složitější přes DeFi vychází lépe, tak má své omezení, rizika a je náročnější. I když třeba staking přes Phantom Wallet je opravdu jednoduchý. Stále se tam však musíte spoléhat na validátora, sledovat poplatky atd. Coinbase je prostě jednošší, zvláště pokud SOL nakupujete na delší dobu.

Nezapomínejte však na pravidlo „Not your keys, not your coins“, pokud nemáte k vaší peněžence privátní klíč, tak fakticky nevlastníte ani mince (tokeny) v ní. Pokud chcete v nějaké peněžence hromadit dlouhodobě kryptoměny, tak byste měli mít tuto peněženku pevně pod kontrolou.

Napiš komentář