Phantom Wallet

  Peněženky

Phantom Wallet je digitální peněženka pro uchovávání tokenů a mincí vytvořených na blockchainu Solana. Podporuje NFT a umožňuje velice pohodlně stakovat SOL. Phantom wallet existuje jako aplikace pro mobilní telefony i jako rozšíření do prohlížeče Chrome, Firefox, Edge a Brave. Phantom wallet pracuje přímo se soukromým klíčem, který nikde nesdílí.

Phantom Wallet lze stáhnout do mobilu anebo lze jednoduše přidat jako rozšíření do webového prohlížeče. Po vytvoření peněženky anebo přidání prostřednictvím seed phrase, je peněženka zabezpečená navíc heslem. Bez něj se nelze podívat do peněženky. Heslo lze resetovat jen opětovným zadáním seed phrase.

Phantom Wallet přihlášení.
Phantom Wallet přihlášení.

Phantom Wallet nevyžaduje KYC (Know your customer) ani neposílá nikam žádná osobní data. Vývojáři Phantom tvrdí, že respektuje soukromí uživatelů a že nesdílí žádné osobní údaje či další identifikovatelné údaje. Vývojáři také vypsali odměnu 50.000 USD za nalezení závažné zranitelnosti. Takováto odměna je poměrně velká.

Peněženka

Po zadání hesla se vám objeví samotný obsah peněženky s tokeny. Ve spodní části (červený rámeček) jej reprezentuje i záložka dolaru.

Nahoře uprostřed (zelený rámeček) je název vaší peněženky (pokud jste si jí pojmenovali) a část její adresy. Napravo od adresy je zelený anebo červený indikátor. Ten ukazuje zdali je peněženka připojena online a má aktuální data.

V levém horním menu je hamburger menu (3 vodorovné čáry nad sebou, znázorněno modře), která vám umožní otevřít menu. V něm najdete možnost přidat další peněženky (Add / Connect Wallet) a přepínat mezi nimi. Dále je zde odkaz na podporu a zamknout peněženku (Lock Wallet).

Pod adresou (žlutý rámeček) je orientační výpočet celkové hodnoty všech tokenů ve vaší peněžence. Ten nemusí vždy přesně odpovídat, zvláště pokud tam máte tokeny reprezentující nějaký závazek v DeFi. Dále tam najdete o kolik se hodnota změnila za posledních 24 hodin a to jak absolutně, tak i procentuálně.

Dále tam najdete tlačítka Deposit (vložit) a Send (poslat). Pod Deposit najdete možnost koupit si krypto s MoonPay a přes burzu FTX. Je to takový způsob jak začít.

Rozhraní pro posílání (Send) je jednoduché. Vyberete token, pak vyplníte adresu peněženky kam chcete tokeny poslat, jejich počet a kliknete na Next, kde dojde k rychlému ověření, zdali jste někde neudělali nějakou viditelnou chybu. Pak potvrdíte transakci, zaplatíte menší poplatek v SOL a tokeny jsou na cestě.

Většinou ale už krypto máte někde jinde a jen si ho chcete prostě poslat. Klikněte anebo vyhledejte token, který si chcete poslat. Uvidíte QR kód s adresou vaší peněženky anebo můžete kliknout na tlačítko Copy a uložit si adresu. Pak jí stačí přes CTRL+V vložit kam potřebujte.

Následuje sezam tokenů, které máte. Každý se dá prokliknout a můžete o něm zjistit více. Pozor pokud se vám v peněžence objeví neznámý token o kterém nic nevíte, může se jednat o scam. Ignorujte jej anebo schovejte. K tomu slouží funkce Manage token list na konci výpisu tokenů.

Staking SOL

Stakovat SOL lze i přímo z peněženky Phantom Wallet. Klikněte na token Solana. Otevře se vám následující rozhraní, kde je i tlačítko se žlutou hvězdičkou s nápisem Start earning SOL. Klikněte na něj.

V této části si musíte vybrat Validátora, přes kterého budete stakovat. On si za to bude strhávat poplatek. Ten je uveden přímo v peněžence a ukazuje, kolik aktuálně má. Poplatek se však může měnit. Seznam validátorů, včetně potřebných informací k nim najdete na stránkách Solana Beach (solanabeach.io/validators).

Já jsem si vybral českého Rockaway Blockchain Fund, který má poplatek 6 %. Kliknete na něj. vyberete kolik chcete stakovat a dáte Stake. Hotovo. Další epochu začnete stakovat.

Úložiště NFT

TBD

Směnárna

TBD

Seznam transakcí

TBD

Nastavení

TBD

Napiš komentář