Nová aktualizace Solana přináší vyšší stabilitu sítě a redukuje dopad robotů

  Novinky

Nová aktualizace má číslo 1.10.26 a přináší řadu novinek, které budou postupně implementovány.

Problémy se stabilitou sítě

V posledních deseti měsících došlo celkem tři krát velkým výpadkům sítě. Vývojáři vždy problém detailně analyzovali a připravili řešení, které přináší nové funkce.

Nejdříve si však shrňme výpadky. V září 2021 Solana vypadla na téměř 17 hodin poté, co byla zahlcena provozem pocházejícím ze spuštění nového tokenu DeFi. V dubnu 2022 síť opět postihl 7 hodin výpadku, po němž následoval 1. června 2022 další, který trval 4 hodiny.

Za tyto problémy mohla chyba, která způsobovala snížení výkonu celé sítě, vedoucí až k nutné odstávce. Konkrétně se jednalo o část pro zpracování transakcí (TPU). V době, kdy byl systém mimo provoz, klesl počet zpracovaných transakcí za sekundu z tisíců na pouhé desítky.

Protokol QUIC

Pro komunikaci používá Solana protokol UDP, ten je rychlý a používá se už dlouhé dekády. Má však své nedostatky. Ty řeší nový protokol QUIC, za kterým stojí vývojáři Google.

Mimochodem QUIC se má stát také základem protokolu HTTP/3. Aktuálně většina webů používá HTTP/2, část stále zastaralý HTTP/1.1. Jedná se o velkou revoluci, která zrychlí načítání webových stránek.

Konkrétně Solana však pomůže se zahlcením sítě od robotů (automatické skripty, které mají provést nějaký úkon rychle a opakovaně). Ti už nebudou moct poslat neomezeně požadavků a zahlcovat tak síť.

Solana doufá, že QUIC zabrání robotům ve spamování transakcí tím, že je zpomalí u zdroje.

Je to opravdu velký pokrok pro síť samotnou. QUIC přináší daleko více možností i do budoucna.

Poplatky ELI5

Spoluzakladatel Solana Anatolij Jakovenko 16.06.2022 na Twitteru vysvětlil, jak budou nové funkce, zejména upřednostňování poplatků, fungovat po aktualizaci sítě.

Po zavedení všech funkcí budou zavedeny poplatky. Znamená to, že síť bude drahá? Ne!

Představte si, že existuje jeden vypínač, jeden bit nebo boolean, který chtějí všichni přepnout ve stejnou dobu. Ten, kdo nabídne nejvyšší cenu, může vypínač přepnout. Cena za přepnutí tohoto jednoho vypínače nemá nic společného s tím, jak rychle se přepne nebo kolik jich lze přepnout současně.

Důležité je, že existují alespoň dva lidé, kteří chtějí tento vypínač přepnout, a nejvyšší cena, kterou jsou za to ochotni zaplatit. Konkrétní aukce NFT nebo konkrétní trh se sériemi, nebo Orca AMM pool je jeden přepínač. První obchodník, který ho chce přepnout, ho přepne jako první. Aby byl obchodník první, musí odeslat transakci dostatečně brzy a s dostatečně vysokou nabídkou, aby se dostal do čela fronty.

Důležité na všech funkcích prioritizace, které se objeví ve verzi 1.10, je to, že nabídka na přepnutí jednoho přepínače nezpůsobí zvýšení poplatků za všechny ostatní přepínače.

Pokud se všechny transakce pro obchodování na jednom trhu Orca AMM vejdou do 400 ms, nemělo by být nutné, aby kdokoli zvyšoval své poplatky, aby byl do bloku zahrnut. A všechny ostatní trhy a aplikace by neměly být ovlivněny.

Samozřejmě, že se jedná o nový druh modelu poplatků, je to úžasné, protože to oceňuje stav vs blockspace, ale jeho také nové a cokoli nového v kryptu znamená krev, pot a slzy, když chcete udělat rollout do produkce.

V podstatě to znamená, že pokud o nějaký druh transakce bude velký zájem, tak bude nutné si zaplatit za lepší pozici ve frontě, anebo počkat. Prioritní transakce jsou i v jiných blockchainech, ale se vztahují na všechny. Nový model, který používá Solana, zdraží pouze ty, které chce naráz velké množství lidí/robotů. Ti co s tím nemají nic společného, tak těch se to týkat nebude.

Posuzování kvality na základě stakování

Kromě, zavedení protokolu QUIC a poplatků na poskočení ve frontě, bude aktualizace sítě Solana zahrnovat také nový systém pro hodnocení kvality. Systém bude zohledňovat množství Solany (SOL), které drží nebo stakuje uzel (node), v němž je spuštěn klient Solana. Očekává se, že tento systém také pomůže zabránit přetížení sítě boty a dalšími škodlivými aktéry.

Napiš komentář