Seed Phrase

  Terminologie

Seed Phrase která se často také označuje jako seed recovery phrase je seznam 12 až 24 vygenerovaných slov v určitém pořadí, které uživatelé používají k získání přístupu ke své kryptopeněžence. V podstatě ze seed phrase jde vygenerovat jeden anebo více privátních klíčů. Kdo vlastní privátní klíč, ten ovládá peněženku. Důvodem používání seed phrase je usnadnění zálohování privátního klíče. 12 slov se dá snadněji zapamatovat než třeba 64 znaků dlouhý alfanumerický řetězec, kde navíc musíte dávat pozor na velikost písmen.

Seed Phrase technicky

Seed Phrase je vygenerovaný řetězec slov kryptograficky odvozený ze privátního klíče peněženky a spárovaný s 12,18 nebo 24 slovy (podle uvážení uživatele) ze seznamu 2048 anglických slov nazvaného BIP39 Wordlist. Tuto sekvenci lze také převést na odpovídající sérii namapovaných čísel, která uživateli zajistí přístup k několika privátním klíčům (peněženkám).

Seed Phrase a bezpečnost

Dnešní software kryptopeněženek je navržen tak, aby tyto fráze vždy generoval a donutil uživatelé si je zapsat. Založení peněženky je tak podmíněno vygenerováním seznamu slov (seed phrase) a následně je musíte pro kontrolu vyplnit. Tím je zajištěno, že i v případě poruchy hardwaru, ztráty či krádeže si uživatel vždy může stáhnout software peněženky a pomocí seed phrase obnovit přístup.

Seed Phrase je vhodné uchovávat offline, mimo dosah hackerských útoků. Seed phrase uložená v počítači anebo mobilu, který je připojený k internetu, je považováno za nebezpečné. V dnešní době už malware, který se vám dostane do počítače nehledá jen privátní klíče, ale také soubory, kde se nachází slova ze seznamu BIP39 Wordlist.

Doporučenou metodou, jak uchovávat seed phrase, je zapsat si ji a uložit na bezpečné místo, například do trezoru nebo bezpečnostní schránky. Seed phrase si vždy zapisujte tužkou, nikdy si jí nefoťte ani netiskněte. Všechny tyto metody jsou bezpečnostním rizikem. Vyplatí se mít několik kopií.

Existují výrobci speciálních kovových destiček, kam je možné seed phrase vyrýt (gravírovat). Tyto destičky pak odolají i požáru.

Napiš komentář