Solend odhlasoval, že může zasáhnout do účtu velryby

  Novinky

Solend je DeFi platforma pro půjčování 46 tokenů/mincí napříč 16 pooly. Jedná se o velký a známý projekt, do kterého investovala řada společností. Bohužel jejich existenci ohrožuje jeden z uživatelů, jehož obří půjčce hrozí nucená likvidace. Ta by znamenala ohrožení Solend a značně negativně by mohla ovlivnit i token SOL.

Uživatelé Solend tak v neděli 19.06.2022 hlasovali prostřednictvím svých tokenů o návrhu, který by umožnil vývojářům Solend násilné převzetí tohoto problémového učtu velryby a provést likvidaci jeho pozice.

Návrh zněl následovně:

Vážená komunito Solend,

Jak možná víte, největší uživatel na Solendu (3oSE9CtGMQeAdtkm2U3ENhEpkFMfvrckJMA8QwVsuRbE) má extrémně velkou pákovou pozici, která ohrožuje protokol Solend a jeho uživatele. Zde jsou podrobnosti o uživateli v době psaní článku:

 • 5,7 milionu uložených SOL (v hodnotě 170 USD)
 • 108 milionů USDC a USDT vypůjčených
 • 25 % TVL
 • 95% vložených SOL (hlavní pool)
 • 88 % vpůjčených USDC (hlavní pool)
 • Likvidační cena 22,30 USD
 • Poslední aktivita velryby v blockchain proběhla před 12 dny.

To způsobuje problémy na platformě:

 • Pokud SOL klesne na 22,30 USD, účet velryby se stane likvidním až do výše 20 % hodnoty vypůjčených tokenů (~21 milionů USD). Pro trh by bylo obtížné takový dopad absorbovat, protože likvidátoři obvykle na trhu prodávají na DEXech. V nejhorším případě by Solend mohl skončit s dluhem.
 • To by mohlo způsobit chaos a zatížit síť Solana. Aktivní by byli zejména likvidátoři, kteří by spamovali funkci likvidace, což je známý faktor, který v minulosti způsobil výpadek Solany.
 • Kvůli obavám z rizika mnoho uživatelů vybralo své tokeny, což způsobilo, že využití USDC a USDT v hlavním poolu vzrostlo na 100 %. To znamená, že vkladatelé nemohou vybírat a pozice zajištěné USDC nebo USDT nelze likvidovat.

Co jsme zkusili:

 • Od 13. června jsme se pokoušeli s velrybou spojit prostřednictvím našich sítí a veřejně přes Twitter.
 • Poslali jsme velrybě zprávu na blockchain a zveřejnili jsme o ní zprávu na Twitteru, abychom ji rozšířili.
 • Sazby pro půjcení USDC a USDT se podle dynamického úrokového modelu automaticky upravily na maximální APY >60 % a >600 % na několik hodin.
 • Jsme v kontaktu s tvůrci trhu, aby prozkoumali možnosti, jak zajistit, aby likvidace proběhla elegantně (mimoburzovní obchod, umístění nabídek na DEXech a hedging jinde).
 • Vedla se diskuse s protokoly AMM s koncentrovanou likviditou, abychom prozkoumali možnosti likvidity na kritických úrovních, aby likvidace mohla proběhnout elegantně.

Navzdory našemu úsilí se nám nepodařilo přimět velrybu, aby snížila své riziko, nebo se s ní dokonce spojit. Vzhledem k tomu, jak se situace s nereagováním velryby vyvíjí, je jasné, že je třeba přijmout opatření ke snížení rizika.

Možnosti:

Po dlouhém přemýšlení, zvažování a rozhovorech mezi týmem, investory a uživateli vám předkládáme naše myšlenky.

 • Neměli bychom nedělat nic. Při této velikosti bude velryba vždy představovat systémové riziko pro Solend a jeho uživatele. Neprojevují žádné známky akce a zdá se nevyhnutelné, že nakonec své pozice nechají zlikvidovat.
 • Nechat proběhnout likvidaci takového rozsahu na blockchain je nesmírně riskantní. Likvidita DEX není dostatečně hluboká, aby zvládla prodej takového rozsahu, a mohla by způsobit kaskádové efekty. Likvidátoři budou navíc motivováni spamovat síť ve snaze vyhrát velmi lukrativní likvidace. Je známo, že to v minulosti způsobovalo problémy se zatížením Solany, což by dané problémy ještě zhoršilo.

Každá naše činnost (včetně nečinnosti) je spojena s řadou kompromisů, které je třeba zvážit. Neexistuje žádné dokonalé řešení. S ohledem na to se domníváme, že nejlepší výsledek by byl následující:

 • Přidat zvláštní požadavky na maržový limit pro velké velryby, které představují více než 20 % výpůjček. Pokud množství, které si uživatel půjčil, představuje více než 20 % všech prostředků hlavního fondu, je vyžadována zvláštní likvidační hranice ve výši 35 %. Tato politika vstoupí v platnost po schválení návrhu.
 • Udělit Solend Labs nouzovou pravomoc dočasně převzít velrybí účet, aby mohla být likvidace provedena mimo burzu a Solana se nedostala do úzkých. To by se provedlo prostřednictvím aktualizace smart contract. Nouzové pravomoci budou zrušeny, jakmile účet velryby dosáhne bezpečné úrovně.

Hlasování:

 • Ano: Uzákonit zvláštní požadavky na maroový limit pro velké velryby, které představují více než 20 % půjček, a udělit Solend Labs nouzovou pravomoc dočasně převzít účet velryby, aby mohla být provedena likvidace mimo burzu.
 • Ne: Nedělejte nic.

Jak hlasování dopadlo

K hlasování se používají governance tokeny SLND, aby byl navrch schválen, musí se zúčastnit alespoň 1 % tokenů, což vypadalo bledě. Pak přišel někdo právě s 1 % ten podpořil návrh. Celkem se účastnilo hlasování 1,19 % tokenů. 97,5 % z toho bylo pro.

Hlasování o Solend návrhu umožňující převzít účet velryby.
Hlasování o Solend návrhu umožňující převzít účet velryby.

Závěr

Současný trh je zátěží pro všechny DeFi platformy. Máme tu velké výprodeje, za kterými je často likvidace velkých pozic. Pokud by cena SOL spadla pod 22,30 USD mohla se svést pěkně dolů. Velké množství transakcí by navíc mohlo zatížit síť. Další likvidace by mohly následovat.

Vývojáři se rozhodli, že likvidaci provedou OTC (off the chain), tedy manuálně. Domluví se s někým kdo koupí likvidované SOL za konkrétní částku a provedou běžný převod. Nepůjde to tedy přes automaty, kde by to mohlo způsobit problémy.

Na jednu stranu toto rozhodnutí asi dokážeme nějak vstřebat, na stranu druhou však jde o porušení code is law. Tedy že je něco pevně naprogramovaného a to platí. Také se veřejně znovu probírá jak moc jsou DeFi projekty decentralizované. Jestli není moc v rukou pár bohatých jednotlivců. Mimochodem to se často vyčítá i Solana.

Zajímavé bude spíše zjistit, co s těmi SOL za velmi dobrou cenu udělají.

Aktualizace 22.06.2022

Takže celá věc má zajímavé pokračování. Rozhodnutí „převzít“ cizí peněženku (ve skutečnosti je to smart contract) vyvolalo pozdvižení u kryptokomunity, protože je v rozporu s tím o čem by DeFi mělo být. A tak Solend vyhlásíl další hlasování, které trvalo 24 hodin a mělo anulovat předchozí. To prošlo.

Nicméně je nutné dodat, že SOL v té době už byl nad 30 USD a nehrozila tak akutní likvidace.

Vývojářům se navíc podařilo spojit s velrybou a domluvit řešení.

Napiš komentář