Proč pád FTX a Alameda Research ohrožuje Solana a co se vlastně stalo

  Novinky

Za poslední dny se toho stalo opravdu hodně a popravdě mám problém se v tom orientovat. Proto jsem se rozhodl, že se na to detailně podívám a všechny informace zkusím poskládat dohromady. Každý den se však objevují nové skutečnosti a informace. Berte prosím tento text s rezervou.

Poslední aktualizace 00:40 23.11.2022…

FTX

FTX je bahamská kryptoměnová burza, která byla založena v roce 2019. Je registrována na Antigui a Barbudě a sídlí na Bahamách. V únoru 2022 měla více jak milion uživatelů. Podle on-chain dat byla podle počtu spotových operací 3. největší. FTX provozuje také samostatnou burzu FTX.US, která cílí na obyvatele USA.

FTX založili Sam Bankman-Fried (často označován jako SBF) a Gary Wang. První jmenovaný vlastní i společnost Alameda Research, která se zaměřuje na obchodování. Byla založena v roce 2017. Předtím pracoval jako obchodník s mezinárodními ETF ve společnosti Jane Street Capital, což je jeden z největších tvůrců trhu (market maker) na světě.

Alameda Research vydělávala na obchodu BitCoin mezi USA a Japonskem. Využívali cenové arbitráže. Alameda Research koupili BTC v USA prodali v Japonsku s 10% ziskem. Tuto arbitráž začínali s obchody v objemu 200 USD a postupně se dostali až na 10 – 15 milionů USD v zobchodovaných BTC za den.

V roce 2019 řekl Sam Bankman-Fried, že Alameda Research obchoduje každou minci na každé burze a vydělávají „mad money“. V interview prozradil, že vydělávají 4 – 5 % za měsíc a to byl bear market. I díky tomu se jim podařilo nahromadit tolik tokenů, že se stali jedním z největších market makerem v kryptosvětě. Spolupracovali s většinou burz a například Binance pomáhali s velkými OTC (obchody mezi zeměmi). Proto když Sam Bankman-Fried oznámil, že chce založit novou společnost zaměřenou na obchodování futures, tak Binance byl jedním z prvních a největších investorů.

Changpeng Zhao (zakladatel a šéf Binance) prodal v roce 2021 podíl ve FTX ve výši 20 % za 1,5 miliardy USD v BUSD (stablecoin Binance) a 580 milionů USD v tokenech FTT.

V dubnu 2019 tak vzniká FTX, kde Sam Bankman-Fried je CEO. Zároveň odstupuje s vedení Alameda Research. Nicméně ve Forbes 2021 v sekci 30 pod 30 je stále jako CEO uveden. V té době by to měla být Caroline Ellis.

FTX má vlastní token FTT, který poskytuje držitelům slevy na poplatcích, přístup k airdropům (nové tokeny zdarma) a další výhody. Primární účel FTT je sloužit jako kolaterál pro futures obchody. Vydávání vlastních tokenů společnostmi není nic neobvyklého. Pokud investoři projektům věří, tak si token koupí a zafinancují tak aktivity společnosti a další vývoj. Vydání tohoto tokenu také přitáhlo pozornost obchodníků s futures na novou burzu FTX. Přeci jen vědělo se o propojení s Alameda Research a Binance. Takže pro mnohé to byla zajímavá investice.

FTT začal jako ERC20 token (pod blockchainem Ethereum) s maximálním počtem 350 milionů. Dnešní FTT existuje i jako SPL token (pod blockchainem Solana) a BEP2 token (pod blockchainem BNB). Nicméně většina je stále na blockchainu Erhereum.

Při spuštění bylo 20 % FTT prodáno soukromým investorům v roce 2019. Mezi kupci byla velká jména krom Alameda Research a Binance i Coinbase anebo Multicoin Capital a spousta dalších. 50 % zůstalo společnosti a týmu vývojářů s tím, že byly uzamčeny až do května 2022. Zbylých 30 % bylo použito pro účely FTX. FTX se zavázala, že cena FTT neklesne pod 22 USD, že za tuto cenu je vždy vykoupí.

Podle původního plánu FTX pravidelně (vždy v pondělí) spálila část tokenů FTT, které získala jako poplatky za obchodování. Snižování celkového počtu tokenů má vést k růstu ceny. Doposud mělo být spáleno přes 21 milionů tokénů FTT.

Celkově by mělo být 400 tisíc držitelů FTT tokénů a převážná většina z nich bude ve ztrátě.

FTX mělo významný podíl v projektu Serum, ciž je DeFi na blockchainu Solana a v roce 2020 to jak na FTX tak i Serum přitáhlo hodně pozornosti.

Mezi Binance a Sam Bankman-Fried ale nepanovali dobré vztahy. V září 2019 se společnost Alameda Research údajně pokusila manipulovat s futures na Binance. Jejich pokus však byl zmařen.

Co se událo

02.11.2022

Dne 2. listopadu 2022 zveřejnil server CoinDesk článek, který odhalil, že významná část aktiv společnosti Alameda Research byla uložena v tokenu FTT, který vydala společnost FTX. V článku CoinDesk reportér Ian Allison napsal, že v rozvaze společnosti Alameda Research se nachází:

 • 3,66 miliardy USD odemčených tokenů FTT
 • 2,16 miliardy USD kolaterálu FTT
 • 292 milionů USD „uzamčených tokenů FTT
 • 292 milionu USD v odemčených SOL
 • 863 milionu USD v uzamčeném SOL
 • 41 milionů USD v kolaterálu SOL
 • 3,37 miliardy USD v dalším cryptu (SRM, MAPS, OXY, FIDA)
 • 134 milionů USD cash
 • 2 miliardy USD v cenných papírech.

Z celkové hodnoty majetku společnosti 14,6 miliard USD, byly tokeny FTT 6,11 miliardy USD (téměř 42 %). A teď pozor podle webu společnosti FTX v té době existovalo 197 milionu tokénů FTT v oběhu v celkové hodnotě 5,1 miliardy USD.

Tohle je samozřejmě velký problém, protože „peníze uživatelů“ jsou z velké části vázány v tokenech FTT, které pokud ztratí na hodnotě, tak z FTX nepůjdou vybírat peníze (když dojdou FTX všechny ostatní možnosti, bude muset měnit FTT za stablecoiny, jenomže to by cenu poslalo dolů).

Sam Bankman-Fried byl jedním z prvních investorů do projektu Solana, takže drží opravdu velké množství tokenů SOL.

Dále společnost měla dluh 7,4 miliardy USD.


Rozjíždí se první spekulace, jaký je vlastně vztah mezi FTX a Alameda Research. Zdali peníze (tokeny) uživatelů na FTX neslouží k financování Alameda Research, což by znamenalo že FTX je fakticky nemá a v případě že by všichni chtěli své peníze/tokeny tak FTX skončí v insolvenci. Je nutné dodat že v současném trhu a po zhroucení sítě Celsius, která na tom byla podobně je hodně lidí nervózních.

Samozřejmě část lidí začala postupně vybírat své peníze. Ovšem skutečný „bank run“ začal až 6. listopadu.

06.11.2022

Changpeng Zhao (Binance) zveřejňuje tweet, že v reakci na zjištění CoinDesk se rozhodli zlikvidovat všechny FTT z prodeje podílů ve FTX. Chtějí to udělat tak aby neovlivnili trh, který je ve špatném stavu a má omezenou likviditu.

Samozřejmě všichni vědí co to znamená a FTT reaguje ze začátku menším propadem.

Po zveřejnění úmyslu prodat tokeny FTT Binance se propadá FTT o z 24 USD na 21,42 USD. Situace se však stabilizuje.

V reakci na to přichází nabídka z Alameda Research, že jeho tokeny odkoupí za 22 USD/kus. Míří však spíše na investory, které chce uklidnit.

Caroline Ellis je oficiální CEO Alameda Research

Mezi FTX a Binance nepanují dobré vztahy. FTX údajně v USA platí kampaň, která má Binance poškodit. Mnoho lidí, tak v rozhodnutí Changpeng Zhao vidí konkurenční boj.

Ačkoliv bylo toto rozhodnutí zveřejněno až 06.11.2022, roboti hlídající blockchain si všimli, že k přesunu FTT z cold storage na Binance došlo už o den dříve. Changpeng Zhao to potvrzuje.

Poprvé se také objevuje informace, že by se mohlo jednat o velký problém. FTT je přirovnán k Luna.

Objevují se spekulace že by FTX jako odvetu mohla prodat BNB, případně je delistovat, což by vytvořilo prodejní tlak.

07.11.2022

Ki Young Ju zakladatel a generální ředitel analytické společnosti CryptoQuant upozorňuje, že zásoby stablecoin FTX velmi rychle vysychají. Lidé si z FTX vytahují ve velkém ETH a FTT na všech burzách přibývá. Lidé jej převádí z peněženek na burzy aby se ho mohli zbavit. V jeden okamžik je dokonce 60 % všech FTT na burzách.

Rezervy stablecoinů FTX právě dosáhly ročního minima.
Právě teď je 51 milionů USD. -93 % za poslední dva týdny.

Další analytici upozorňují, že Alameda Research stahuje velké množství stablecoinů z ostatních burz (gate, huobi, okx, kucoin) a převádí je na FTX.

Spekuluje se jestli prodávají i další kryptoměny aby měli stablecoiny na výplatu. To samozřejmě vytváří tlak na trh. Ze samotné FTX je během 7 dnů vytaženo 450M USD ve stablecoin.

08.11.2022

Sam Bankman-Fried ujišťuje veřejnost, že FTX je „těžce regulovaná“,GAAP auditovaná a má 1 miliardu USD v cash navíc. Tento tweet už dnes nenadejdete. byl smazán.


Co-CEO FTX Ryam Salame odznačuje Changpeng Zhao za toho špatného (chce audit Bibance) v nyní už smazaném tweetu.


Sam Bankman-Fried veřejně napsal, že neinvestují prostředky uživatelů a tak mají dostatek na výplacení všech. Tento tweet už je také smazán.


The Block v 14:53 vydává článek, že FTX přestává vyplácet. Opírá se přitom o on-chain data blockchainu Ethereum. Pod jejich příspěvkem na Twitter se objevuje informace, že jsou zastaveny výplaty nad 0,12 ETH.

Podle mého on-chain feedu může FTX stále povolit výběry max. 0,12 ETH

Opět je nutné připomenout, že i v tuto chvíli pro řadu lidí bylo naprosto nemyslitelné, že by tak velká burza jako FTX propojená s obřím tvůrcem trhu Alameda Research, mohla čelit insolvenci. Jen samotná FTX získala od investorů 1,8 miliardy USD za celou dobu své existence.


Během odpoledne se objevuje zpráva, že FTX žádá Binance o pomoc. Binance se nebrání koupit FTX, ovšem chce si nejdříve ověřit jak to ve skutečnosti s financemi FTX je.

Teď už opravdu nikdo nepochybuje, že FTX je ve vážných problémech. Ovšem je tu stále naděje na vyřešení.

Špatné zprávy se kupí a investoři prodávají FTT. Na začátku dne byl FTT za 22 USD na konci je za 5,4 USD.

09.11.2022

V 22:00 oznámí Binance, že z obchodu odstupuje. Později se dozvíme, že důvodem je 8 miliardová díra ve financích, která je příliš velká.

Na základě hloubkové kontroly společnosti a nejnovějších zpráv týkajících se špatného nakládání s prostředky zákazníků a údajných vyšetřování amerických agentur jsme se rozhodli, že nebudeme pokračovat v potenciální akvizici společnosti FTX.com.

Binance se zároveň distancuje, že by zosnovali pád FTX.

V interní zprávě z 9. listopadu, Changpeng Zhao uvedl, že Binance to „neplánovala“.

Pokud má problémy FTX bude mít zřejmě i Alameda Research. Lidé jsou nervózní a moc důvěry nepřidá ani když jejich web je offline.

10.11.2022

Sam Bankman-Fried publikoval na Twitter dlouhé vlákno, kde se několikát omluvil a vzal na sebe odpovědnost.

Zároveň v příspěvcích zaznělo několik informací.

 • Rezerva likvidity pro případ velkých výběrů měla být 24 násobek průměrných denních výběrů, místo toho byla 0,8x neděleních výběrů.
 • Místo páky 0x byla použita 1,7x (to netuším k čemu bylo).
 • Problémy se týkají jen FTX (mezinárodní), FTX US se to finančně netýká
 • Hledají někoho kdo vykoupí závazky FTX

Bahamská komise pro cenné papíry zmrazila majetek FTX Digital Markets (FDM) a všech dalších subjektů s ní spojených a zároveň jmenovala likvidátora.

„Pravomoci ředitelů FDM byly pozastaveny a bez písemného souhlasu prozatímního likvidátora nelze převést, postoupit ani jinak nakládat s majetkem FDM, majetkem klientů ani svěřenským majetkem v držení FDM,“

V USA údajně ministerstvo spravedlnosti a Komise pro cenné papíry a burzy prověřují společnost FTX s cílem zjistit, zda nedošlo k trestné činnosti nebo porušení zákona o cenných papírech.


Ministerstvo finanční ochrany a inovací státu Kalifornie (DFPI) oznámilo, že bude vyšetřovat pád burzy FTX.

DFPI vyzvalo všechny obyvatele státu, kteří byli událostmi probíhající ságy FTX postiženi, aby zavolali na speciální linku. Připojila se tak k rostoucímu seznamu amerických regulačních orgánů, které se zapojily do vyšetřování proti krachu burzy FTX.

11.11.2022

BlockFi poskytovatel krypto-půjček, v pátek ráno uvedl, že po situaci s FTX pozastavuje výběry od zákazníků. FTX v červnu 2022 zachránila BlockFi injekcí ve výši 250M USD. Společnost BlockFi uvedla, že vzhledem k této situaci „není schopna provozovat svou činnost jako obvykle“.


Podle zpráv, které se odvolávají na interní zdroje společnosti Alameda Research, podali všichni zaměstnanci obchodní společnosti kolektivní výpověď 11. listopadu po skupinové schůzce. Zprávy o výpovědích zaměstnanců společnosti Alameda Research přicházejí pouhý den poté, co generální ředitel Sam Bankman-Fried prohlásil, že činnost společnosti Alameda Research bude brzy ukončena.


FTX, FTX US a Alameda podají v USA návrh na bankrot podle kapitoly 11. A nejedná se jen o ně. FTX Group je zhruba 130 společností – včetně FTX Trading, FTX US, spadající pod West Realm Shires Services a Alameda Research. U všech bylo zahájeno v USA řízení o vyhlášení úpadku. Generální ředitel FTX Sam Bankman-Fried rovněž odstoupil ze své funkce a jeho nástupcem se stane John Ray, který má dohlédnout na likvidaci společnosti. Jen pro zajímavost John Ray měl na starosti likvidaci podniku Enron, což byl jeden z největších skandálů vůbec.

John Ray přebírá společnosti v brzkých ranních hodinách a jako jedinou možnost vidí vyhlásit rychle bankrot, což dělá. Okamžitě také rozhodne, že je třeba navázat spolupráci se společností, která se zabývá analýzou blockchainů. Dále rozhodne o zapojení regulátorů, úřadů pro vymáhání práva, aby se co nejdříve přišlo na všechen majetek společností a mohl se zablokovat.


Zane Tackett, bývalý šéf institucionální části FTX, na Twitteru potvrdil, že burza má v současnosti závazky v hodnotě 8,8 miliardy USD.


Vypadalo to, že výběry na FTX byly obnoveny. Později FTX zveřejnili na Twitter, že je to součást dodržování předpisů na Bahamách, kde sídlí centrála společnosti FTX.

Začínají se objevovat spekulace o velkých výběrech a zdali to opravdu jsou obyvatelé Baham.

Brzy začali uživatelé nacházet způsoby, jak toho využít, a přinejmenším jeden z významných obchodníků údajně zakoupil bahamské účty s KYC, aby přes ně v podstatě vypral peníze.


H.E. Justin Sun oznámil nabídku, která umožní části uživatelů FTX vybrat kapitál prostřednictvím aktiv spojených se sítí Tron DAO. To vedlo k masivní prémii v ceně TRX na FTX.

12.11.2022

Analytická společnost Elliptic zabývající se blockchainem uvedla, že dnes brzy ráno byla z peněženek FTX „za podezřelých okolností přesunuta aktiva ve výši 473 milionů USD“.

Celkem bylo ukradeno:

 • 278 milionů USD v Ethereum
 • 106 milionů USD v Solana
 • 89 milionů USD v BSC
 • 4 milionů USD v Avalanche

Více než 220 milionů USD z těchto tokenů bylo prostřednictvím decentralizovaných burz vyměněno za ETH nebo DAI – což je běžná taktika používaná zloději, kteří se snaží vyhnout zabavení ukradených aktiv.

Informace o hacku se objevila i na telegram kanálu věnované FTX .

Následně se objevila i zpráva na Twitter od Ryne Miller (generální poradce FTX v USA), že vyšetřují abnormality spojené s přesunem mezi peněženkami.


Podle zprávy agentury Reuters se z účtů klientů ztratila nejméně miliarda USD. Poté co Sam Bankman-Fried převedl 10 miliard USD z účtů zákazníků společnosti FTX do společnosti Alameda Research, velká část z této částky (1 až 2 miliardy USD) zmizela.


FTX začala přesouvat crypto na cold wallet. Tedy stahovat ze všech burz.


To však pravděpodobně nebyla celá pravda, protože zkušený onchain slídil ZachXBT odhalil, že pravděpodobně došlo k potenciálnímu hacknutí.

13.11.2022

n/a

14.11.2022

Po krátké odmlce, Sam Bankman-Fried začal dráždit veřejnost záhadnými jednopísmennými tweety. Důvodem byla snaha zakrýt mazání předchozích tweetů.

15.11.2022

n/a

16.11.2022

n/a

17.11.2022

Nový CEO FTX John Ray, který má na starosti likvidaci majetku napsal do soudního spisu (lze stáhnout zde): „Nikdy ve své kariéře jsem neviděl takové selhání podnikových kontrol a takovou absenci důvěryhodných finančních informací, jako tomu bylo v tomto případě.“

Jen pro příklad, evidence společnosti byla v tak špatném stavu, že John nedokázal ani sestavit seznam zaměstnanců.

Není také spokojený s informacemi, které mu dala k dispozici FTX a požaduje další.

Majetek, vztahy mezi zainteresovanými osobami.


V soudním spisu (insolvenční návrh) je, že Alameda Research měla výhodu při uzavírání rizikových obchodů s pákovým efektem na FTX. Krypto derivátové burzy, jako je FTX, automaticky prodávají kolaterál obchodníků, kteří si půjčili její peníze na obchody, které nevyjdou (margin call).

John Ray, nový CEO společnosti FTX, uvedl „utajnou výjimku společnosti Alameda Research z některých aspektů protokolu automatické likvidace FTX.com“ mezi seznamem špatných bezpečnostních a finančních kontrol, které byly odhaleny od doby, kdy převzal kontrolu nad společností v ranních hodinách 11. listopadu, krátce předtím, než společnost podala u amerického soudu návrh na vyhlášení úpadku.

Jinými slovy, vypadá to že Alameda Research při rizikových obchodech, které se nepovedly a měl být spuštěn margin call tak nebyl. To samozřejmě mohlo vést k obřím ztrátám.


Podle Daily Mail: Soudní dokumenty tvrdí, že FTX Sam Bankman-Fried se „naboural“ do systémů FTX poté, co podal žádost o bankrot, aby převedl digitální aktiva na bahamské regulační orgány. Důkazy naznačují, že bahamská vláda nařídila Sam Bankman-Fried, aby získal „neoprávněný přístup“, zatímco byl ve vazbě.

V souvislosti s vyšetřováním hackerského útoku v neděli 13. listopadu pan Bankman-Fried a [spoluzakladatel FTX Gary] Wang v nahraných a ověřených textech uvedli, že ‚bahamské regulační orgány‘ daly panu Wangovi a panu Bankman-Friedovi (kteří byli podle dlužníků oba fakticky v péči bahamských úřadů) pokyn, aby provedli určité postprocesní převody dlužníkova majetku, a že tento majetek byl ‚uschován na fireblocích pod kontrolou bahamské vlády‘

Dlužníci tak mají věrohodné důkazy o tom, že bahamská vláda je odpovědná za řízení neoprávněného přístupu do systémů dlužníků za účelem získání digitálních aktiv dlužníků – k tomu došlo po zahájení těchto případů.

18.11.2022

n/a

19.11.2022

John Ray oznamuje, že zahajuje strategickou revizi majetku FTX a že si na pomoc najal investiční banku. „Na stole jsou všechny možnosti, včetně prodeje aktiv“.

20.11.2022

Společnost FTX odhalila, že 50 největším věřitelům dluží více než 3 miliardy USD, přičemž dvě největší pohledávky činí 226 milionů USD a 203 milionů USD.

21.11.2022

FTX Japan, japonská dceřiná společnost FTX, údajně plánuje obnovit vyplácení do konce roku.

22.11.2022

n/a

Jaký to má dopad na Solana

Alameda Research je tvůrce trhu, což znamená že má velký vliv na likviditu různých tokenů na burzách i DeFi. Berte to tak, že mají spoustu tokenů snad na všech burzách, aby mohli provádět různé arbitráže (poskytuje likviditu). Minulý rok se účastnila Alameda Research 10 % obchodů.

Solana a řada projektů na tomto blockchain je financována penězi Alameda Research a poskytuje jim nejen likviditu. Více v samostatném článku Kauza FTX a jak do toho zapadá Solana.

Podle Crunchbase Alameda Research investovala do více jak 200 kryptoprojektů a FTX do více jak 50.

To vede k velké nejistotě co bude dál. Navíc pokud budou potřebovat peníze tak se všichni bojí, že se začnou zbavovat tokenů, což potopí trh.

Když celá kauza začínala nabírat na obrátky blížil se konec epochy 370 na Solana a bylo vidět že má dojít k rekordnímu unstake SOL tokenů. Všichni měli strach že jsou tokeny, které chce Alameda prodat. Ukázalo se, že za tím je Solana Foundation.

Dne 2. 11. Hetzner (poskytovatel hostingu a serverhousingu) v souvislosti se změnou své politiky odstranil mnoho nezávislých validatorů Solany. V důsledku toho zahájila Solana Foundation proces zrušení 28,5 milionu SOL, které byly na tyto validátory delegovány v rámci programu delegování Solana Foundation.

V podstatě šlo o to přemístit hardware/výpočetní výkon těchto validátorů jinam

Původně probíhal proces odblokování 28,5 milionu SOL. Plán na odblokování byl ale odložen a všech 28,5 milionu SOL bylo znovu re-stakovano.

Všechny tokeny v programu Solana Foundation Delegation jsou vlastněny nadací Solana Foundation jako součást její pokladny. Žádný subjekt na platformě Solana nemá možnost stakvoat nebo odstakovat tokeny, ke kterým nemá klíče.

Napiš komentář